Náš sociální podnik obdržel v rámci projektu 3D tisk technologií FDM reg. č. CZ.03.2.60/0.0/0.0/17_129/0010475 dotaci na vybudování a úvodní provoz firmy zabývající se 3D tiskem s tím, že byly podpořeny 2 osoby s obtížným uplatněním na trhu práce a byl umožněn nákup profesionální tiskárny Stratasys F370 s příslušenstvím.
Očekávaným výstupem je soběstačný sociální podnik zabývající se službami v oblasti 3D tisku a umožňující zaměstnávání osob hendikepovaných na trhu práce za férovou odměnu.
Společenský prospěch našeho podniku je v podobě zaměstnávání osob znevýhodněných na trhu práce a reinvestice zisku zpět do podniku ve výši min. 51% zisku.
A co je sociální podnikání?
Sociální podnikání jsou podnikatelské aktivity prospívající společnosti a životnímu prostředí. Hraje důležitou roli v místním rozvoji a často vytváří pracovní příležitosti pro osoby se zdravotním, sociálním nebo kulturním znevýhodněním. Zisk je z větší části použit pro další rozvoj sociálního podniku. Pro sociální podnik je stejně důležité dosahování zisku i zvýšení veřejného prospěchu.
Zdroj: https://ceske-socialni-podnikani.cz/socialni-podnikani/principy-a-definice
Napsali o nás:
https://ceske-socialni-podnikani.cz/
Společensky prospěšný cíl
CPS servis, s.r.o. odštěpný závod SP má společensky prospěšný cíl zaměstnávání a sociálního začleňování osob se znevýhodněním na trhu práce (OZP, dlouhodobě nezaměstnaní apod.), který je taktéž formulován v zakládajících dokumentech – stanovy OZ
Sociální princip
CPS servis, s.r.o. odštěpný závod SP vytváří pracovní příležitosti pro osoby znevýhodněné na trhu práce a umožňuje jejich profesní a osobní růst. Hledáme specifický přístup pro každého zaměstnance v rámci komplexní integrace. V současné době zaměstnáváme 2 pracovníky, z nichž je 1 je se zdravotním postižením a druhý byl dlouhodobě nezaměstnaný.
Ekonomický princip
Více než 50% případného zisku OZ je reinvestováno do rozvoje sociálního podniku, včetně zajištění dlouhodobého vzdělávání perspektivních zaměstnanců. Finanční aktivity a hospodaření OZ jsou podřízeny obecně prospěšnému cíli. Hospodaření OZ směřuje k dlouhodobé ekonomické stabilitě a udržitelnosti podnikání. Případný zisk z účasti na trhu je používán přednostně pro samotný rozvoj sociálního podniku a/nebo pro naplnění obecně prospěšných cílů.
Zaváděním nových služeb (např. rozšíření nabídky o tisk metodou DLP) naplňujeme princip inovace.
Environmentální princip
Environmentální princip je naplňován pomocí následujících konkrétních aktivit:
- Systematické třídění odpadu.
- Využívání ekologicky šetrných výrobků, používáním energeticky šetrných spotřebičů, používání ekologicky šetrných čistících prostředků.
- Pokud je to možné tiskneme z biologicky rozložitelných materiálů PLA.
- Využívání elektronické dokumentace aplikací Google Apps.
Místní prospěch a přednostní uspokojování potřeb místní komunity a místní poptávky
CPS servis, s.r.o. odštěpný závod SP vstupuje do místních iniciativ – spolupráce s městem Králův Dvůr
V rámci dodavatelských vztahů jsou využíváni místní dodavatelé. Při dodávkách PC techniky a IT služeb se obracíme na malé lokální dodavatele. Využíváme pouze místní agentury pro tisk a propagaci.
Zásady environmentálně šetrného podnikání
Při naší činnosti klademe důraz nejen na to, aby byla naše organizace společensky prospěšná, ale také na to, abychom šetrně zacházeli s životním prostředím. Za tímto účelem využíváme níže uvedené environmentálně šetrné prostředky a technologie. Také při naší činnosti klademe důraz na šetrné zacházení s potřebnými využívanými zdroji.
Při výrobě a s tím souvisejících činnostech využíváme níže uvedená environmentálně šetrná opatření:
(1.) Snažíme se o maximální úsporu energií na vytápění a provoz. V prostorách máme instalovány termosttické hlavice a pokud to není nutné pro potřeby 3D tisku, tak snižujeme teplotu v místnosti.
(2.) Používáme ekologicky šetrné výrobky, a to:
- recyklované tonery,
- recyklovaný toaletní papír,
- bioprodukty (mycí a čistící prostředky), pokud možno je nakupujeme v bezobalových prodejnách,
- úsporné zářivky.
(3.) Třídíme odpad, konkrétně: plast, papír, sklo, biologicky rozložitelný odpad, ostatní směsný odpad, a další.
(4.) Pečlivě plánujeme spotřebu surovin a materiálu. Veškeré suroviny se snažíme zpracovávat s maximálně efektivním využitím, aby zpracování materiálu nevytvářelo přebytečný odpad. Pokud je to technicky možné používáme pro tisk materiál PLA, který je na bázi kukuřice a je bilogicky rozložitelný.
(5.) Snažíme se o omezení spotřeby paliv tím, že optimalizujeme cesty a snažíme se je omezovat a nahrazovat online komunikací. Přispíváme 0,12 Kč z každého litru benzínu na program cleanadvantage.eu
(6.) Snažíme se minimalizovat papírovou dokumentací a potřebnou dokumentaci realizovat elektronicky a snižujeme tak spotřebu papíru. Tisk dokumentů probíhá pouze v opravdu nutných případech, většina dokumentů se netiskne, dokumenty jsou uchovávány v elektronické podobě, komunikace s klienty probíhá rovněž elektronicky.
(7.) Používáme moderní přístroje, které jsou energeticky úspornější.
(8.) Zaměstnanci vždy při odchodu z pracovního místa vypínají veškerá světla či jiná elektronická zařízení, aby docházelo k co největší úspoře spotřebované energie. Používáme zářivky s optimální spotřebou elektrické energie a spotřebiče s nízkou spotřebou.
Seznámení zaměstnanců se zásadami environmentálně šetrného podnikání:
Zaměstnanci jsou seznámeni s pravidly ekologicky šetrného chování již při nástupu do zaměstnání. Zásady environmentálně šetrného podnikání jsou zdůrazňovány na poradách .
Zaměstnanci dodržují zásady ekologicky šetrného chování i mimo své pracoviště, a to zejména při práci tzv. v terénu, kde se mj. chovají s ohledem přírodě a jejím zdrojům a snaží se o maximální soulad s okolní přírodou.
Konkrétní příklady dodržování principů sociálního podnikání
během první vlny Covid-19 pandemie jsme společně s partnery na své náklady vyrobili a díky dohodě s Českou poštou zdarma distribuovali cca 12 000 ks zakladačů pro šití šikmých proužků k rouškám. Drtivá většina byla určena fyzickým osobám – ženám, které v domácnostech šily roušky.
Některé z nich nám následně zaslaly několik ušitých roušek, kterých se ve finále sešlo cca 1.000 ks. Většinu z těchto roušek jsme věnovali městu Králův Dvůr, některé jsme zavezli i policistům sloužícím na hraničním přechodu Rozvadov a přidali k tomu drobné občerstvení a desinfekci rukou.
Některé ženy nám za zakladače věnovali větší či menší finanční částku. Tyto peníze jsme nechali zasílat na transparentní účet a celou částku ve výši 20.703 Kč jsme věnovali jedné hendikepované paní.
Během druhé vlny Covid-19 jsme na naše náklady tiskli několik stovek přípravků na držení gumiček u roušek, které výrazně zlepšují komfort při jejich celodenním nošení. Mezi příjemci přípravků bylo např. město Králův Dvůr, Dětský domov Dolní Počernice nebo domov důchodců Vrchlabí.
Naši snahu ocenili např. ministryně práce s sociálních věcí paní Jana Maláčová, která si nás pozvala, aby si vyslechla náš příběh nebo místopředseda Senátu ČR a 1. místostarosta Králova Dvora pan Jiří Oberfalzer při svém zahajovacím projevu na naší prezentaci 3D tisku zástupcům průmyslu.